Frezowanie precyzyjne CNC aluminium
Frezowanie CNC
Jedną z wielu usług oferowanych przez naszą firmę jest frezowanie CNC. Od kilku lat prowadzimy zakład produkcyjny, stale się rozwijamy, poszerzając tym samym nasze możliwości. W chwili obecnej posiadamy kilka centrów frezerskich, a nowe inwestycje pozwalają nam na rozbudowę parku maszynowego. Wykonujemy obróbkę skrawaniem różnych powierzchni, płaszczyzn oraz powierzchni kształtowych. W każdym procesie obróbki frezowania CNC kierujemy się indywidualnym podejściem do klienta oraz powierzonego nam zadania. Na nowoczesnych frezarkach CNC wykonujemy detale w ilościach od 1 sztuki do nawet kilku tysięcy. Usługę frezowania wykonujemy na podstawie powierzonej nam dokumentacji, jak również tworzymy projekt na potrzeby klienta.

Frezowanie CNC – na czym polega?

Frezowanie CNC polega na oddzieleniu warstwy materiału od przedmiotu poddawanego obróbce, aż do momentu osiągnięcia oczekiwanego kształtu. W trakcie frezowania narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy, a przedmiot obrabiany ruch posuwisty. Podstawową zaletą frezowania CNC jest możliwość zastosowania do obróbki różnego rodzaju narzędzi, czyli frezów. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku obróbki płaszczyzn oraz bardziej nietypowych kształtów. Do procesu skrawania stosuje się wieloostrzowe narzędzia wirujące. Obrabiany przedmiot musi być nieruchomy, dlatego mocuje się go najczęściej w imadle. Z uwagi na mnogość stosowanych w tym procesie narzędzi oraz dostępność różnych konfiguracji obrabiarek CNC, frezowanie daje szerokie spektrum możliwości w zakresie precyzyjnego wykonywania metalowych komponentów.
Frezowanie CNC to popularna metoda obróbki skrawaniem, która zapewnia dużą wydajność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz powtarzalność procesu produkcji. Praca wielu urządzeń jednocześnie pozwala na automatyzację pewnych procesów i możliwość stworzenia wielu elementów o takich samych parametrach w bardzo krótkim czasie. Frezowaniu CNC można poddać wiele różnorodnych materiałów, uzyskując również skomplikowane kształty w oparciu o dokumentację techniczną.
Frezowanie CNC – jakie materiały podlegają frezowaniu?
Najczęściej obrabiane przez nas materiały to różnego rodzaju stopy stali zwykłej, jak i hartowanej, stopy aluminium, stal nierdzewna, jak również stopy metali kolorowych, brąz czy miedź.
Aluminium to materiał charakteryzujący się niską wagą, przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Dzięki temu tworzywo to znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym czy lotniczym – wszędzie tam, gdzie waga ma ogromne znaczenie. Frezowanie aluminium to proces, w którym niezwykle ważna jest kontrola temperatury obróbki – w przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane zmiany w strukturze materiału lub nawet jego miejscowe topienie, w efekcie czego frez ulega zaklejeniu i co za tym idzie zniszczeniu. Frezowanie aluminium odbywa się przy użyciu dużych prędkości obrotowych (nawet do 25 tysięcy na minutę) oraz dużych posuwów. W tego rodzaju obróbce niezwykle ważny jest dobór odpowiednich narzędzi, umożliwiających skuteczne i swobodne odprowadzanie wiórów, przy zachowaniu najwyższej jakości frezowanej powierzchni oraz założonych wymiarów.
Stale, z uwagi na szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, stanowią podstawowy materiał poddawany obróbce na maszynach CNC. Frezowanie może obejmować różne jej gatunki: stale węglowe, wysokostopowe i niskostopowe. Do kategorii materiałów stopowych należy stal nierdzewna, którą, z punktu widzenia obróbki skrawaniem, można podzielić na stal ferrytyczną, martenzytyczną oraz austenityczną. Pierwsze dwie nie sprawiają problemów podczas frezowania, ostatnia z kolei zwykle jest trudna do obrabiania.


Frezowanie CNC – rodzaje
Frezowanie CNC sklasyfikowane jest na 3 różne kategorie. Ze względu na rozmieszczenie ostrzy freza, wyróżnia się frezowanie obwodowe, czołowe i skośne. Mając na uwadze kryterium kinematyczne, wymienić można frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne. Ostatnia kategoria wyodrębniona została ze względu na kryterium konstrukcyjne i do niej zalicza się frezowanie swobodne, niepełne i pełne.
- Frezowanie obwodowe, zwane również walcowym – oś narzędzia skrawającego zajmuje położenie równoległe do obrabianej powierzchni.
- Frezowanie czołowe – oś narzędzia skrawającego zajmuje położenie prostopadłe do obrabianej powierzchni.
- Frezowanie skośne – oś narzędzia skrawającego znajduje się pod kątem w stosunku do obrabianej powierzchni.
- Frezowanie przeciwbieżne – krawędzie ostrzy freza poruszają się w kierunku przeciwnym do obrabianego materiału, którego ruch jest posuwisty. W początkowym etapie obróbki frez ślizga się po materiale, a następnie wwierca się w niego. Procesowi temu towarzyszą mniejsze wibracje, niż ma to miejsce w przypadku frezowania współbieżnego.
- Frezowanie współbieżne – krawędzie ostrzy freza poruszają się zgodnie z ruchem posuwistym materiału. Zaletą tego rodzaju obróbki jest duża precyzja, wadą może być jednak zbyt duża siła działająca na narzędzie skrawające – frez powinien charakteryzować się zatem dużą twardością.
- Frezowanie swobodne – obróbka jednostronna, w wyniku której powstaje jedna obrobiona powierzchnia.
- Frezowanie niepełne – obróbka dwustronna, w wyniku której w tym samym czasie obrabiane są dwie powierzchnie.
- Frezowanie pełne – obróbka trójstronna, w wyniku której powstają jednocześnie trzy obrobione powierzchnie.